הכרחי ועיצובי - מעקות

אחד הדברים היותר מהותיים אשר משקפים מעקה הנו ממד הבטיחות, וזאת כי מעקה בהחלט יכול לשמש כאלמנט עיצובי, אך ראשית כל הוא אלמנט אשר שומר על ביטחוננו ועל ביטחון ילדינו ועל כן חובה לוודא שהמעקה הנרכש אכן עומד בשלל התקנים, ואם המעקה נבנה בידי הקבלן של הבית (למשל מעקה מעץ עבור בית עץ), הרי שאז יש לוודא שהקבלן הן בקיא בכלל התקנים והן מקפיד עליהם, וזאת כי כבר היו מקרים בהם ברגע שבו הגיעו להעניק טופס 4, גילו שהמעקה אינו מגיע לגובה המרבי הרצוי, אלא 10 ס"מ כביכול תמימים מפרידים בינו לבין עמידה בתקנים, ופה כאמור מדובר במצב שכלל אינו פשוט ואף מיותר.

תקנים

מבקשים דוגמה ממערכת התקנים? ובכן על המעקה להיות בגובה שך 105 ס"מ בקטע הישר ואילו החלק המשופע צריך להגיע ל90 ס"מ. אי לכך מעקה ששומר על גובה אחיד של 90 ס"מ דינו לעבור שיפוץ ואף הסרה. כמו כן יש חשיבות בדבר המרווחים שבין התומכים הניצבים לרצפה, ולו על מנת למנוע מילד לתקוע את הראש. בנוסף יש להימנע מהתקנת מעקה שמייצר נקודות טיפוס, וזאת מתוך מחשבה להגן על דיירי הבית הצעירים, שתמיד מחפשים לבחון גבולות של מוצרים.

חומריות

עוד פרמטר חשוב ביותר בכול הנוגע למעקה מתייחס לחומריות. כך למשל נציין כדוגמה שכיום מאוד מודרני להתקין מעקות מזכוכית, כלומר מעקות שקופים. מעקות מעין אלו אכן מאוד מרשימים ואף מייצרים תחושה של מרחב יותר גדול ומחברים נכונה בין שני מפלסים. עם זאת, יש לקחת חשבון שעל גבי משטח זכוכית רואים ביתר קלות כל טביעת אצבע, ועל כן יש לבחון האם מתאים לכם לחיות בבית בו המעקה מלוכלך (כנראה שפחות), או לחלופין האם אתם מסוג האנשים שמוכנים לנקות את המעקה באופן שוטף. אם לא – תוותרו. כאו המקום לציין שמעקה מעין זה בעיקר מתאים עבור מקומות ציבוריים בהם פועלים באופן שוטף שירותי ניקיון -  או לחלופין אם אתם מחזיקים באופן שוטף מנקה.

בין חוץ לפנים

יש לקחת בחשבון שעבור מדרגות שמצויות בחוץ יש להתקין מעקה שונה מאשר המעקה שיש להתקין בפנים הבית, וזאת כי בחוץ על העקה להיות עמיד במגוון מזגי אוויר אשר מובילים להאצה של בלאי. מכאן שכאשר עומדים לבחור מעקה, זה הפרמטר הראשון ממנו יש להתחיל, כלומר יש לציין לאן הוא מיועד ומנקודה זו להמשיך ולראות מגוון אופציות. עוד נוסיף ונציין שגם אם אין הכרח להציב מעקה, ייתכן שכן תבקשו להקים אחד, וזאת כי מדובר בדיירים מבוגרים אשר שמחים שיש עוד מעקה אשר מעניק תחושת ביטחון, ועל כן יש לשקול להתקין מעקה לא רק לצד מדרגות, אל גם ליד מיקומים נוספים בבית, בהם מבקשים תמיכה לצד הגנה.